سرخط خبرها
خانه / 1394 / زنان هنرمند نقش زنان انقلابی را ترسیم کنند

زنان هنرمند نقش زنان انقلابی را ترسیم کنند

زنان هنرمند نقش زنان انقلابی را ترسیم کنند

خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام صدر با بیان اینکه زنان در دوران انقلاب در برخی عرصه ها نقش پررنگ تری نسبت به مردان داشتند، گفت: آنطور که باید و شاید به نقش زنان انقلابی در قالب های هنری پرداخته نشده است.

حجت الاسلام جلال صدر، امام جماعت مسجد پیامبر اکرم (ص) در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه به نقش زنان انقلابی در قالب های هنری پرداخته شده است، به خبرنگار شبستان گفت: متاسفانه به نقش زنان در دوران انقلاب و پیروزی انقلاب اسلامی و حوادث بعد از آن خوب و درست پرداخته نشده است. در قالب های هنری بیشتر به نقش زنان در دوران دفاع مقدس پرداخته شده است.

حجت الاسلام صدر با بیان اینکه آنطور که شایسته و بایسته است به نقش زنان انقلابی پرداخته نشده است، عنوان کرد: به نقش زنان انقلابی در برخی کارها پرداخته شده است اما شان آنها و نقش موثر آنها در انقلاب دیده نشده است، به عنوان مثال در سریال کیمیا اشاراتی به اقدامات زنان دانشجو و خانواده های متدین در انقلاب شده است اما این پردازش مختصر و گذارا بوده است.

وی خاطرنشان کرد: به نظرم در این زمینه کسانی که متولی حفظ ارزش های انقلاب هستند همچون وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات و مرکز امور زنان ریاست جمهوری کم کاری کرده اند. این بخش ها می توانستند زنانی که در انقلاب نقش آفرینی کردند را معرفی کنند تا هنرمندان بتوانند در این زمینه کار کنند. کل مجموعه فرهنگی کشور باید در این زمینه ورود یابد. به هر حال در فرهنگسازی تمام مجموعه های فرهنگی و همچنین صدا و سیما و رسانه های نوشتاری نقش دارند.

امام جماعت مسجد پیامبر اکرم (ص) با اشاره به نقش پررنگ زنان در شکل گیری انقلاب اسلامی بیان کرد: به نظرم نه تنها نقش زنان در دوران انقلاب کم نبوده است بلکه در برخی عرصه ها نقشی پررنگ تر از مردان ایفا کردند. زمانی که انقلابیون و مردم در صحنه بودند باید پشت صحنه را کسانی مدیریت می کردند تا مردان با برخورداری از آرامش روحی به مبارزه بپردازند.

حجت الاسلام صدر با اشاره به نقش مستقیم و غیرمستقیم زنان در پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: در تظاهراتی که اتفاق می افتد، زنان پا به پای مردان برای سرنگونی نظام شاهنشاهی در میدان بودند. علاوه بر این زنان نقش موثری در بخش پرستاری و مراقبت از مبارزان مجروح داشتند.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از پیروزی انقلاب اسلامی مرهون کسانی است که در تهیه اعلامیه، نوارهای سخنرانی و پیام های امام خمینی (ره) نقش داشتند. در این زمینه نقش زنان به ویژه در قشر دانشجو بسیار زیاد بود. آنها پا به پای مردان در این عرصه قدم برمی داشتند. جو آن زمان طوری بود که ماموران امنیتی کمتر به زنان شک می کردند، بر این اساس زنان بهتر می توانستند در پخش اعلامیه و نوار نقش ایفا کنند.

وی با بیان اینکه برای تبیین و ترسیم نقش زنان انقلابی زنان هنرمند باید وارد میدان شوند، عنوان کرد: در عرصه های مختلف فرهنگی در مجموعه صدا و سیما، وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات، روزنامه ها، مجلات، کارگردانان، نقاشان، شاعران و نویسندگان اگر خود خانم ها در آن عرصه تخصص داشته باشند، بهتر می توانند به نقش زنان انقلابی بپردازند و نقش زنان قبل از انقلاب و همچنین در پیروزی انقلاب اسلامی را در قالب های مختلف هنری منتقل کنند.

پایان پیام/

سرویس : فرهنگ و ادب ادبیات و نشر زمان : ۱۳۹۴/۱۱/۱۸ – ۰۹:۲۴ شناسه خبر : ۵۲۱۱۲۳

درباره ی admin

همچنین ببینید

keramat

آغاز دهه کرامت میلاد با سعادت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصوم سلام الله علیه و حضرت احمد بن موسی علیه السلام و ولی نعمت ایران حضرت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام مبارک باد

چرایی ازدواج نکردن دختری که از انسان بهشت می سازد   بانویی بودند ۲۸ ساله ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *