آخرین خبرها
دیدار معلمان و فرهنگیان

رهنمودهای رهبری

 بسم الله الرحمن الرحیم

والحمد الله رب العالمین و الصلاه و السلام علی سیدنا و نبینا ابی القاسم المصطفی محمد و علی اله الاطیبین الطهرین المنتجبین سیما بقیه الله فی الارضین.

جلسه، یک جلسه کاملاً جوان، با همه ویژگی هایم ثبت جوانی است. امید هم به شما جوان هاست، هم برای امروز و هم بیشتر برای آینده، مطالبی که این جوانان عزیز در اینجا بیان کردند، با دقت آنها را گوش کردم، قضاوت من در مورد این بیانات این است که بسیار خوب بود، این، همان نظر قبلی بنده را در مورد تعالی سطح فکر و اندیشه در این استان تأیید می کند. در این چند روز، هر جا کسانی از این استان- از جوانان، از خانواده های شهدا، از معلمان و اساتید – در اینجا بیاناتی کردند، لحظه لحظه ی گفته های آنها برای بنده شادی آفرین و خرسند کننده بود. این نشان دهنده ی این است که بحمدالله شهر بجنورد و استان خراسان شمالی از سطح راقی فکر و فرهنگ برخوردار است؛ این را باید حفظ کنید، و باید این تعالی را روز به روز افزایش دهید؛ و البته ما هم – هم بنده ، هم دیگر مسئولین- وظیقه داریم که از این نعمت بزرگ خداداد، به شکل درستی به نفع انقلاب و به نفع نظام استفاده کنیم. که امیدوارم این توفیق نصیب ما شود.

بحثی که امروز میخواهم برای شما جوانهای عزیز عرض کنم، در توضیح و تبیین مسئله ای است که روز اول مطرح کردم، مسئله ی پیشرفت. موضوع بسیار مهمی است که باید مطرح کنیم. البته با طرح این موضوعات، خودمان را قانع نمی کنیم که قضیه تمام شد، این یک شروع است. عرض کردیم که آن مفهومی که می تواند اهداف نظامر اسلامی را تا حدود زیادی در خود جمع کند و به ما نشان دهد، مفهوم پیشرفت است. توضیحی هم بعداً عرض کردیم که پیشرفت، تداعی کننده ی حرکت است، راه است. چطور ما می گوییم پیشرفت هدف است؟ عرض کردیم علت این است که پیشرفت هرگز متوقف نخواهد شد، بله، پیشرفت، حرکت است، راه است، صیرورت است؛ امام متوقف شدنی نیست و همین طور ادامه دارد؛ چون انسان ادامه داد، چون استعدادهای بشری حد یقف ندارد. گفتیم پیشرفت دارای ابعادی است؛ و پیشرفت در مفهوم اسلامی، با پیشرفت یک بعدی یا دو بعدی درر فرهنگ غربی متفاوت است؛ چند بعدی است.

یکی از ابعاد پیشرفت با مفهوم اسلامی عبارت است از سبک زندگی کردن، رفتار اجتماعی، شیوه ی زیستن– اینها عباره اخرای یکدیگر است- این یک بعد مهم است؛، این موضوع را می خواهیم امروز یک قدری بحث کنیم، ما اگر از منظر معنویت نگاه کنیم – که هدف انسان ؛ رستگاری و فلاح و نجاح است – باید به سبک زندگی اهمیت دهیم؛ اگر به معنویت و رستگاری معنوی اعتقادی هم نداشته باشیم، برای زندگی راحت؛  زندگی برخوردار از امنیت روانی و اخلاقی، باز پرداختن به سبک زندگی مهم است. بنابراین مسئله ، مسئله اساسی و مهمی است. بحث کنیم درباره ی اینکه در زمینه ی سبک زندگی چه باید گفت؛ چه میتوان گفت؛ عرض کردیم، این سرآغاز و سرفصل یک بحث است.

ما اگر پیشرفت همه جانبه را به معنای تمدن سازی نوین اسلامی بگیریم- بالاخره یک مصداق عینی و خارجی برای پیشرفت با مفهوم اسلامی وجود دارد؛ اینجور بگوییم که هدف ملت ایران و هدف انقلاب اسلامی، ایجاد یک تمدن نوین اسلامی است؛ این محاسبه ی درستی است – این تمدن نوین دو بخش دارد: یک بخش ، بخش ابزاری است؛ یک بخش دیگر، بخش متنی و اصلی و اساسی است، به هر دو بخش باید رسید.

آن بخش ابزاری چیست؟ بخش ابزاری عبارت است از همین ارزش هایی که ما امروز به عنوان پیشرفت کشور مطرح می کنیم: علم، اختراع، صنعت، سیاست، اقتصاد، اقتدار سیاسی و نظامی، اعتابر بین المللی، تبلیغ  و ابزارهای تبلیغ، اینها همه بخش ابزاری تمدن است، وسیله است. البته ما در این بخش در کشور پیشرفت خوبی داشته ایم. کارهای زیاد و خوبی شده است؛ هم در زمینه ی سیاست، هم در زمینه ی مسائل علمی، هم در زمینه ی مسائل اجتماعی، هم در مزینه اختراعات، که شما حالا اینجا نمونه اشت را ملاحظه کردید و این جوان عزیز برای ما شرح دادند – و از این قبیل، الی ماشالله در سرتاسر کشور انجام گرفته است. در بخش ابزاری، علی رغم فشارها و تهدیدها و تحریم ها و این چیزها، پیشرفت کشور خوب بوده است.

درباره admin

حتما ببینید

فضائل و مناقب پیامبر اسلام

فضائل و مناقب پیامبر اسلام در باب فضائل و مناقب پیامبر اکرم(ص)سخن بسیار است،چنان که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *