خانه / 1397 / سالروز ازدواج حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها مبارک باد.

سالروز ازدواج حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها مبارک باد.

Untitled-2(5)

علی علیه السلام همتایی برای زهرا سلام الله علیها

 

فاطمه در همان هنگامى كه مسلمانان توانسته بودند با نيرومندترين‏ دشمن خود يعنى قريش، در جزيرة العرب به رويارويى برخيزند، به سن ‏و سال زنان رسيده بود. مردان مسلمان هريك می ‏خواستند در ازدواج بافاطمه دختر پيامبر بر يكديگر سبقت جويند تا بدين ترتيب به اين شرافت ‏نايل آيند. در آن هنگام فضايل و مناقب و پاكدامنى و آزرم و حكمت‏ و تقوا و اجتهاد و دانش و معرفت آن‏حضرت، زبانزد همگان بود. امّا ازسوى ديگر مسلمانان از ميزان علاقه وافر پيامبر اكرم به دخترش آگاهى‏ داشتند از اين رو بسيارى از توانگران و بزرگان او را از پيامبر خواستگارى‏ می ‏كردند امّا پيامبر اسلام آنان را با ظرافت رد مى‏ كرد چرا كه آنان را شايسته ازدواج با فاطمه و همتا و برابر با آن‏حضرت نمی ‏دانست. مضافاً بر آنكه پيامبر از طريق وحى، آگاهى يافته بود كه فاطمه، اين زن‏ بافضيلت و معصوم در اسلام، كسى كه قرار است نسل پيامبر و تبار اوصيا و جانشينانش از او باشد، بايد با مردى كه خداوند سبحان او را برگزيده‏ است، پيمان زناشويى ببندد.
از اين رو آن‏حضرت به هركس كه براى خواستگارى فاطمه به او رجوع می ‏كرد، می ‏فرمود :
من در اين باره منتظر فرمان خداوند هستم. امّا هنگامى كه على به‏ همين منظور نزد پيامبر آمد و خواسته‏اش را مطرح كرد پيامبر صلى الله عليه وآله به وی فرمود : جبرئيل پيش از وى نزد آن‏حضرت آمده و به وى گفته بود كه‏ خداوند تعالى‏، فاطمه را در آسمان به همسرى على درآورده و فرشتگان رابر آن گواه گرفته است.
تمام اينها براى آن بود كه حضرت امير پس از پيامبرصلى الله عليه وآله بهترين ‏زمينيان بود و پيامبر و فاطمه نيز اين نكته را بخوبى می ‏دانستند. على ‏عليه السلام ‏تنها همسر شايسته فاطمه بود.
در اسلام نيز روا نيست كه پدر دخترش را به مردى كه همشأن اونيست، به همسرى درآورد. در اين باره می ‏توان به حديثى كه از امام ‏صادق‏ عليه السلام روايت شده، استناد جُست. آن‏حضرت فرموده است :
“اگر خداوند اميرمؤمنان ‏عليه السلام را براى فاطمه نيافريده بود، از آدم تاپايين ‏تر از وى همتايى براى فاطمه بر روى زمين وجود نداشت”(1)
پی نوشت:
1-عيان الشيعه، ج‏22، ص‏569.

درباره admin

حتما ببینید

دومین جشنواره سوره های کوچک قرآن

دومین جشنواره سوره های کوچک قرآن به همت کانون فرهنگی هنری شهید باهنر رامیان برگزار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *