خانه / 1397 / حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ارزانی دبیر ستاد عالی‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور به مناسبت روز جهانی مسجد، پیامی صادر کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ارزانی دبیر ستاد عالی‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور به مناسبت روز جهانی مسجد، پیامی صادر کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ارزانی دبیر ستاد عالی‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور به مناسبت روز جهانی مسجد، پیامی صادر کرد.

متن این پیام را در ادامه می خوانید؛

 إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَکَّةَ مُبَارَکًا وَهُدًى لِّلْعَالَمِینَ(آل عمران، ۹۶)

 اگر نگاهی به تاریخ اولیه شکل‌گیری مساجد از صدر اسلام تا‌کنون داشته باشیم، درخواهیم یافت که اولین مسجد در حالی به دستور پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی(صل‌ الله ‌علیه و آله و سلم) بنا گردید که آن حضرت در حال هجرت از مکه به مدینه برای ایجاد تحول و قیام علیه مشرکان بود و در این اثنا، سنگ بنای ساخت اولین مسجد جهان اسلام یعنی مسجد قبا توسط ایشان در مدینه بنا نهاده شد.

به این ترتیب در آغاز شکل‌گیری دین مبین اسلام، اولین پایگاه مسلمین که یکی از نقش‌های آن، مدیریت و هدایت جامعه اسلامی در زمینه‌های گوناگون دینی، فکری و فرهنگی بود، توسط پیامبر عظیم‌الشأن اسلام (صل الله‌ علیه‌ وآله‌ ‌و سلم) بنیانگذاری شد.

اساس و بنیان اولیه حکومت اسلامی در زمان آن حضرت، در این مکان نورانی بنیان نهاده شد و ندای حق‌طلبی این دین مبین از پایگاه مسجد به جهانیان عرضه شد. با بررسی آیات و روایات نیز، در می‌یابیم که نگاه قرآن به این مکان قدسی، نگاهی ژرف و عمیق است؛ چرا که خداوند، مساجد را مکانی برای قرب الهی و رستگاری آدمی می‌داند و به ره‌پویان وصال، مکانی چون مسجد را معرفی می‌کند تا از آن به عنوان معراج الی‌الله استفاده نمایند.

در آیه ۳۶ سوره نور، چنین آمده است: «فی‏ بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ یُذْکَرَ فیهَا اسْمُهُ یُسَبِّحُ لَهُ فیها بِالْغُدُوِّ وَ الْآصالِ. در خانه هایی (مانند مساجد) خداوند رخصت داده که آن‌جا بلندی یابد و در آن ذکر نام خدا شود و صبح و شام تسبیح و تنزیه ذات پاک او کنند.»

در عصر حاضر استکبار جهانی با درک این مطلب که مساجد در متن و بطن جامعه اسلامی قرار دارد که تمام شئون زندگی مسلمین اعم از سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و قضایی در آن قوام و دوام می‌یابد، این مکان مقدس را آماج حمله همه‌جانبه خود قرار دادند؛ در همین راستا بود که صهیونیست‏ها، سی و یکم مرداد ماه سال ١٣٤٨ شمسی برابر با ۲۱آگوست سال ۱۹۶۹ میلادی، مسجدالاقصی اولین قبله مسلمین جهان را به آتش کشیدند.

چند سال بعد و به همین مناسبت با ابتکار جمهوری اسلامی ایران و تصویب اعضای سازمان کنفرانس اسلامی، در سی‌امین نشست این سازمان، آخرین روز مرداد به نام روز جهانی مسجد نامگذاری شد. امروز باید همه ما خادمان خانه‌های خداوند بر روی زمین باشیم و ضمن درک اهمیت جایگاه مقدس و نورانی مساجد، به مقابله با توطئه‌های دشمنان اسلام و مسجد پرداخته و ضمن لبیک به منویات معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) که مساجد را پایگاه مبارزه با طاغوت قرار دادند و همچنین مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) که همواره در فرمایشات خویش به احیای نقش و جایگاه اصلی مساجد که همانا ایجاد مسجد طراز اسلامی و تمدن نوین اسلامی است، تأکید ویژه‌ای دارند؛ از هیچ کوشش و تلاشی در جهت عمران معنوی و مادی مساجد و رونق آن، فروگذار نکنیم. اینجانب ضمن گرامی‌داشت روز جهانی مسجد؛ توفیق روز‌افزون خادمان خانه‌های امن الهی در اقصی نقاط جهان را از درگاه باریتعالی  مسئلت می‌نمایم.

 

حبیب رضا ارزانی

دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور

درباره admin

حتما ببینید

24 لغایت 30 آبان هفته کتاب و کتابخوانی گرامی باد

اشاره روز بیست و چهارم آبان ماه، آغاز هفته کتاب و کتاب خوانی است. در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *